Контакти

levkoland@gmail.com
Чекаємо на ваші листи :)

Сторінки

Знайомимося з пані Оленою Пчілкою – видатні особистості України

Олена Пчілка фото Олена Пчілка фото 1896 рікОлена Пчілка (справжнє ім’я Ольга Петрівна Косач (прізвище до шлюбу – Драгоманова; народилася у липні 1849, пішла з життя 4 жовтня 1930 — українська письменниця, перекладач, етнограф, публіцист, громадський діяч, член-кореспондент Всеукраїнської академії наук (1925); мати поетеси Лесі Українки, сестра професора Михайла Драгоманова. До усього вище означеного Ольга Петрівна була закохана у писанкарство.
Писанка. Яка ж вона гарна, барвиста, таємнича! Це символ воскресіння Господа нашого Ісуса Христа, тому і пишуть її напередодні Свята Свят. На сьогодні є сила-силенна зразків писанок з усіх куточків України. Зібрані ці зразки в альбомах, каталогах і посібниках. Українці дуже люблять писанку, ми зберегли її попри всі перешкоди. Пропонуємо тобі дізнатися, завдяки чиїй праці це вдалося.
Цікавилися писанками, збирали їх, укладали малюнки з них і краєзнавці, і меценати, і письменники, і науковці. Так чинила і дитяча письменниця Олена Пчілка (Ольга Петрівна Косач-Драгоманова). Народилася майбутня письменниця і дослідниця 29 липня 1849 року в Гадячі на Полтавщині в дворянській сім’ї. Здобула гарну освіту. Разом з чоловіком та шістьма дітьми мешкала на Волині. Саме там Ольга Петрівна збирала зразки народних орнаментів, записувала пісні, досліджувала традиції та звичаї.
Багато зусиль Олена Пчілка віддавала також вихованню українських дітей: видавала для них журнал, писала п’єси, вірші, оповідання. Але письменниця відома не тільки цим. Вона була знаним вченим-літературознавцем, етнографом, видавцем і журналістом.
1876 року в Києві вийшла друком її дослідницька праця “Український народний орнамент. Вишивки, тканини, писанки”. Поруч зі зразками ткацтва, вишивки, бісерних прикрас в альбомі розміщено і таблицю з 22 писанками та 1 дряпанкою. Це волинські, поліські та подільські зразки. Погляньте, скільки в них сонця, яскравої соковитої барви! На них зображено рослинні знаки і символи на позначення Сонця, знаки світотворення.

Таблиця писанок Олени Пчілки
Зібраний Оленою Пчілкою скарб відтворюють майстри з усієї України! Пропонуємо і тобі долучитися до всеукраїнського творчого проекту “Вишивка етнографічна: “Український народний орнамент: вишивка, тканини, писанки”, адже писати писанку означає відроджувати традицію.

Автор оповідки Ірина Міхалевич, писанкарка. (Опубліковано за згодою автора. Всі права захищені)

Попередня стаття
Наступна стаття

Написати коментар

Пошук по сайту

LiveInternet