Бузинові писанки. Як розписати писанку природними барвниками (бузина)
Автор статті, майстер класу з писанкарства, а також фотографій – великий друг нашого сайту, писанкарка пані Ірина Михалевич
Зима – пора домашня. Більше часу ми проводимо вдома: зігріваємося, граємося, займаємося улюбленими справами. Якраз є час підготувати руку і повчитися писати та фарбувати писанки. Взимку зручно фарбувати замороженими заздалегідь ягодами. Влітку можна назбирати бузини, і в великій кількості, адже росте рослина повсюди: на городі, вздовж доріг, у дворах багатоповерхівок. Покласти до морозилки можна цілі кетяги. Не хвилюйтеся, ягоди після замороження легко відділятимуться від галузок.
Бузина дозріває в кінці серпня і потім довго-довго, всю осінь, ягоди тримаються на кущах. Для приготування відвару не потрібно багато сировини. Ви переконаєтеся в цьому, коли прочитаєте рецепт.
В який колір фарбує бузина? Якщо виготовити відвар згідно рецепту, то ягоди бузини зафарбують біле яйце в темно-сині відтінки.
Якщо яйце попередньо було зафарбоване в жовтий колір, наприклад, ромашкою, тоді бузина подарує зелений колір. При різних комбінаціях можна отримати лілові, синьо-сірі відтінки і навіть насичене чорне тло!
Барвник з ягід бузини. Рецепт
Щоб зварити відвар досить взяти пригорщу ягід бузини (2-3 кетяги). Води потрібно 200 мл, а ще неодмінно купіть в аптеці алюмокалієві квасці – без них відвар не фарбуватиме. Квасці використовують для виготовлення косметичних засобів, ліків, вони безпечні та ще й легко розчиняються у воді (додавати їх треба до вже готового теплого відвару).
Отже, бузину спочатку варимо на малому вогні 15 хвилин. Далі проціджуємо через ситечко і даємо трохи охолонути. У теплий відвар кидаємо трішки квасців – стільки, скільки зможемо втримати двома пальцями – і ретельно перемішуємо. Писанку перед фарбуванням не забудьмо скупати 3-4 секунди в оцті. Ягоди бузини фарбують швидко впродовж перших п’яти хвилин. Чим довше яйце потримати у відварі, тим насиченішим буде тло. Головне, вчасно перевіряти, як у писанки справи і тоді ми не пропустимо потрібного відтінку. Як тільки колір почав влаштовувати, вийміть писанку на чисту полотняну ганчірку і просушіть її. Далі зведіть віск біля запаленої свічки – бузинова писанка готова!
Опубліковано зі згоди автора, всі авторські права захищено